ما را در اینستاگرام دنبال کنید :

تچرا - Tachra

معرفی پانل های روکش دار گچی کناف ایران

دسته بندی


محبوب ترین مقاله ها


معرفی و کارایی سقف های کشسان کاذب لابل
۲۵ بهمن ۱۴۰۲

Introducing Labell stretch ceilings سقف های کشسان از مدرن ترین انواع سقف کاذب ...

کاربرد نور های خطی در سقف کناف
۳ بهمن ۱۴۰۲

The application of linear lights in the false ceiling of knauf در حال ...

معرفی آکواپلاس، محصول جدید شرکت کی پلاس
۸ آبان ۱۴۰۲

Introducing Aquaplus, a new product of Kplus company پانل مسلح سیمانی از محبوب ...

معرفی و کاربرد تایل آکوستیک الیاف معدنی
۲۴ مهر ۱۴۰۲

Introduction and application of mineral fiber acoustic tile در این سال های اخیر ...

مزایا و ویژگی های محصولات پودری کی پلاس
۱۸ مهر ۱۴۰۲

Advantages and features of K Plus powder products محصولات پودری کی پلاس در ...

معرفی پانل های روکش دار گچی کناف ایران
۲۶ شهریور ۱۴۰۲

Introduction of knauf plaster coated panels در بحث ساخت و ساز، بهره وری ...

برچسب ها


معرفی پانل های روکش دار گچی کناف ایران

معرفی پانل های روکش دار گچی کناف ایران

Introduction of knauf plaster coated panels

در بحث ساخت و ساز، بهره وری از مواد ساختمانی مناسب و مرغوب بسیار حائز اهمیت است. از انواع مواد ساختمانی که به صورت گستره کاربرد دارد، پانل های گچی را میتوان نام برد. پانل های روکش دار گچی یا دیوار گچی پیش ساخته یک نام عمومی برای محصولاتی است که از مخلوط آب و گچ تهیه میشوند.

این پانل ها همگی بر اساس پایه گچی تهیه می شوند. پانل های گچی، یکی از عناصر مهم و اساسی در سیستم های ساختمانی هستند که دارای امتیازات بیشتری می باشند و در انواع مختف ساختمان ها استفاده می شود. در این مقاله به بررسی پانل های گچی، مزایا و کاربرد آن ها پرداخته خواهد شد.

پانل های روکش دار گچی کناف

پانل گچی یا دیوار گچی پیش ساخته به عنوان یک ماده ساختمانی هستند که هسته های گچی دارند و متشکل از گچ، آب و مواد افزودنی می باشد و به صورت تخته های مستطیلی و بزرگ در بازار ارائه می شود.

پانل گچی دارای سطحی صاف و هموار است. در صنعت ساخت و ساز پانل های گچی از اهمیت زیادی برخوردار است و روی سطوح سیمانی، چوبی، فلزی و… نصب می شود.

ویژگی پانل های روکش دار گچی کناف

 • پانل های گچی بصورت یکپارچه و در ابعاد بزرگ تولید می شود، بنابراین سقف و دیوارها را به سرعت پوشش می دهد. بر همین اساس نصب پانل های روکش دار گچی بسیار راحت و آسان می باشد و به علاوه زمان و هزینه کمتری را برای پروژه ساختمانی به همراه دارد.
 • از ویژگی های دیگر پانل های روکش دار گچی ضدحریق بودن آن ها است. برهمین اساس در ساخت و ساز دیوارهای داخلی در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد. این دیوارها در مدت زمان طولانی گرمای آتش را انتقال می دهند و در نهایت از گسترش آتش جلوگیری می کنند.
 • از دیگر ویژگی پانل های روکش دار گچی میتوان به عایق صدا بودن آنها اشاره کرد. امروزه با توجه به زندگی در شهرهای شلوغ و پرجمعیت به کاربردن شیوه مناسب در ساخت و ساز برای حفظ آرامش داخل خانه ها، اهمیت زیادی دارد.
 • مقرون به صرفه بودن، مقاومت بالا و تنوع از دیگر ویژگی هایی هستند که پانل های روکش دار گچی را به محصولات مرغوب و مطلوبی تبدیل میکنند. بنابراین پانل های روکش دار گچی از محبوب ترین مواد ساختمانی میان سازندگان می باشد.
 • در تولید پانل های روکش دار گچی اغلب از مواد طبیعی استفاده میشود و این باعث می شود که پانل های روکش دار گچی سازگاری زیادی با محیط داشته باشند علاوه بر این، پانل های گچی قابلیت بازیافت و استفاده مجدد را دارند و در جهت حفظ منابع طبیعی بسیار حائز اهمیت است.

کاربرد پانل های روکش دار گچی

از این محصول در غالب دیوار داخلی، دیوار خارجی، دیوار پارتیشن و سقف کاذب مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از کاربرد های اصلی پانل های گچی روکش دار کناف، ساخت دیوار ها است.

این پانل ها به عنوان جایگزینی برای دیوارهای سنتی با استفاده از بلوک های ساختمانی میباشد. از نظر شرکت فیدارسازه گستر تچرا، استفاده از پانل های گچی کاملا مقرون به صرفه می باشد و به علاوه در خصوص طراحی دکوراسیون داخلی، این پانل ها از تنوع بیشتری برخوردار می باشد.

اجرا پانل گچی پیشنهاد مناسبی برای سقف هاست چرا که با استفاده از آن میتوان سقف های صاف و بدون درزی ایجاد کرد. این پانل ها به عنوان برش و پوشش هم کاربرد دارد. پانل های گچی برای پوشش دیواری و تزئینات داخلی و به صورت پنل های زیبا و منظم در نما کاربرد دارد.

انواع پانل های گچی کناف ایران بر اساس کارایی

 • پانل معمولی (RG)
 • پانل مقاوم در برابر رطوبت ((MR
 • پانل مقاوم در برابر حریق (FR)
 • پانل مقاوم در برابر آتش و رطوبت (FR)

پانل گچی ساده یا معمولی (RG)

پانل های گچی معمولی دارای روکش و کرم رنگ میباشد و به علاوه در راستای محور میانی پشت آن مهر آبی کلمه کناف KNAUF بصورت لاتین چاپ شده است. در ساخت و ساز های کناف مثل دیوار های جداکننده کناف، پارتیشن، دیوارهای پوششی و سقف های کاذب کناف در محیط های خشک و بدون خطر حریق از پانل های معمولی (RG) استفاده می شود.

پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت (MR)

صفحاتی هستند که از گچ و مواد مقاوم در برابر رطوبت توید می شوند و قابل استفاده در محیط های مرطوب می باشند. پانل های گچی (MR) در محیط های آشپزخانه و سرویس های بهداشتی و سایر محیط های نمناک کاربرد دارد. پانل های MR دارای کاغذ سبز رنگ می باشد که در امتداد محور میانی آنها مهر آبی کناف (KNAUF) بصورت لاتین چاپ شده است.

پانل های مقاوم در برابر حریق (FR)

صفحاتی هستند که در ساختار آن ها از گچ و الیاف شیشه مقاوم در برابر حریق استفاده می شود. این صفحات اغلب در فضاهایی استفاده می شود که به محافظت در برابر آتش نیاز دارند مانند پوشش تیرها، داکت های تاسیساتی و ستون های فولادی و…

پانل های گچی مقاوم در برابر حریق و رطوبت (FM)

صفحاتی هستند که در ساختار آن ها، الیاف شیشه و مواد مقاوم در برابر رطوبت به کار رفته است. این پانل ها دارای روکش های سبز رنگ هستند که در پشت آن ها مهر قرمز کناف به صورت لاتین چاپ شده است.

انواع پانل های گچی بر اساس ضخامت

 • پانل های با ضخامت 6 میلیمتری که این نوع پانل ها در طرح های منحنی با قوس تند قابل اجرا است و به هیچ عنوان نباید برای اجرا دیوارها یا سقف های کاذب استفاده شود.
 • پانل های با ضخامت 9.5 میلیمتری که قابل استفاده برای اجرا قوس ها هستند.
 • پانل های با ضخامت 12.5 میلیمتری که مرسوم ترین و رایج ترین تولید کناف ایران، این پانل ها هستند که قابل استفاده در اجرا دیوارهای جداکننده و پوششی، سقف های کاذب و دکوراتیو هستند.
 • پانل های با ضخامت 15 میلیمتری که اغلب در فضاهایی مورد استفاده قرار میگیرد که نیاز به مقاومت بیشتری داشته باشند.
 • پانل های با ضخامت 18 میلیمتری که قابل استفاده در فضاهایی هستند که نیاز به استحکام زیاد دارند یا امکان خطر برخورد شدید با دیوار در آن وجود دارد.

مزایا و معایب پانل های روکش دار گچی

مزایا

 1. این پانل ها در ابعاد و ضخامت های مختلفی تولید میشوند.
 2. وزن کمی دارند.
 3. صرفه اقتصادی زیادی برای پیمانکاران دارد.
 4. عایق صوتی، حرارتی و رطوبتی.
 5. در کمترین زمان ممکن اجرا میشود.
 6. در اجرا پانل ها نیاز به گچ و سیمان و… نیست.
 7. دوام فوق العاده بالا
 8. تنوع زیاد برای انواع دکوراسیون داخلی.

معایب

 1. قابل استفاده در دمای کمتر از 4 درجه نیست.
 2. برای نصب این پانل ها از چسب استفاده میشود و این چسب ها در دمای زیر 10 درجه خود را حفظ نمیکند و همچنین دمای بالای 35 درجه هم برای اجرا مناسب نیست.
 3. در زمان اجرا دمای محیط باید مطلوب و میزان رطوبت در کمترین حالت باشد.
 4. شکننده است.
 5. میزان رطوبت پذیری بالایی دارد.

جمع بندی

به طور کلی برای استفاده از پانل های روکش دار گچی کناف ایران می بایست شرایط محیط اجرا را کاملا بررسی نمایید، زیرا همانطور که در متن اشاره کردیم پانل های روکش دار گچی کناف ایران انواع مختلفی دارند که هرکدام کاربرد خاص خود را دارند در نهایت شما با درنظر گرفتن تمامی جوانب می بایست بهترین انتخاب را داشته باشید.

اگر در این زمینه نیاز به اطلاعات بیشتری دارید و یا قصد انجام پانل های گچی کناف را دارید میتوانید با شرکت فیدار سازه گستر تچرا تماس بگیرید و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.