ما را در اینستاگرام دنبال کنید :

تچرا Tachra

نقش و ویژگی های نور مخفی در ساختمان

دسته بندی


محبوب ترین مقاله ها


Introducing Labell stretch ceilings
۲۵ بهمن ۱۴۰۲

Introducing Labell stretch ceilings سقف های کشسان از مدرن ترین انواع سقف کاذب ...

The application of linear lights in the false ceiling of knauf
۳ بهمن ۱۴۰۲

The application of linear lights in the false ceiling of knauf در حال ...

Introducing Aquaplus a new product of Kplus company
۸ آبان ۱۴۰۲

Introducing Aquaplus, a new product of Kplus company پانل مسلح سیمانی از محبوب ...

Introduction and application of mineral fiber acoustic tile
۲۴ مهر ۱۴۰۲

Introduction and application of mineral fiber acoustic tile در این سال های اخیر ...

Advantages and features of K Plus powder products
۱۸ مهر ۱۴۰۲

Advantages and features of K Plus powder products محصولات پودری کی پلاس در ...

Introduction of knauf plaster coated panels
۲۶ شهریور ۱۴۰۲

Introduction of knauf plaster coated panels در بحث ساخت و ساز، بهره وری ...

برچسب ها


Features and application of hidden light in the building

نقش و ویژگی های نور مخفی در ساختمان

Features and application of hidden light in the building

احتمالا شما هم تا به امروز با کلمه نور مخفی بار ها مواجه شدید. در طراحی منازل جدید برای اینکه فضای محیط زیباتر و جذاب تر دیده شود اقدام به نورپردازی محیط با تکنیک های مختلفی نظیر نور مخفی می‌کنند.

تکنیک نور مخفی بدون اینکه فرد را به پرداخت هزینه‌ های سنگین مجبور کند می تواند تغییرات چشمگیری در نمای منازل به وجود آورد و فضای محیط را دگرگون کند. به همین خاطر امروزه از ایده‌ های جذاب تکنیک نور مخفی در بخش های مختلف ساختمان استفاده میکنند.

شرکت فیدار سازه گستر تچرا در این مقاله بعد از معرفی تکنیک نور مخفی و کاربرد آن در منازل قصد دارد تا بتوانند فضای محیط زندگی خود را با بهره گیری از این تکنیک زیبا تر کنید و به فضای منازل خود روح ببخشید. پس پیشنهاد می‌کنیم خواندن ادامه این مقاله جذاب در خصوص نور مخفی را از دست ندهید.

نور مخفی چیست؟

نور مخفی به یک فرایند نورپردازی گفته می‌شود که پس از اجرای آن شاهد انعکاس نور بر روی سطوح موجود در محیط هستیم. البته این نور کاملا مخفی است و منشا آن از دید عموم خارج است.

برای اجرای تکنیک نور مخفی می توان از لامپ های مختلفی استفاده نمود که از آن جمله می توانیم به ال ای دی نواری، ال ای دی شلنگی و ال ای دی پنلی اشاره کنیم. طراحان منازل با قرار دادن این لامپ ها در نقاط کور اقدام به اجرای تکنیک نور مخفی در محیط میپردازند و کمک زیباتر شدن فضا میکنند.

از چه چراغ هایی میتوان در نور مخفی استفاده کرد ؟

ساخت نور مخفی همچون بخش های دیگر ساختمان دارای ابزار های متنوع و خاصی است که در ادامه به شکل مفصل توضیح میدهیم. از چراغ های بسیاری در نور مخفی استفاده می شود که می توان موارد زیر را نام برد:

ریسه های LED:

استفاده از ریسه های LED در نورپردازی نور مخفی محیط می تواند ترکیبی ایجاد کند، که این روز ‎ها طرفدار ‎های مخصوص به خود را دارد. ریسه ‎ها بدنه‎ شفافی دارند و در مقابل بارندگی و آفتاب مقاومت خوبی دارند و نصب آن بسیار راحت هست. به طور معمول از نور‎ های LED جهت نورپردازی سقف‎ ها استفاده می شود و به کارگیری لامپ ‎های هالوژن که با آن آشنا می شویم کم است.

لامپ‎ های هالوژن :

لامپ‎ هالوژن در استفاده در نور مخفی سبب می شود نور های ساطع شده به شکل یکنواخت و کامل به نظر برسند، همچنین سبب تولید نوری با تابش مستقیم می شوند. لامپ ‎ هالوژن های قدیمی مصرف انرژی بسیار زیادی داشتند و گرمایی بسیاری از خود تولید می کردند که این موضوع اصلا خوب نبود، اما امروزه لامپ‎ های هالوژن LED موجود است که گرما پایین تری تولید می کنند و کم مصرف ‎تر هستند.

وال واشر :

این مدل از ابزار نور مخفی از تعدادی لامپ ‎ کوچک ساخته شده است که به شکل خطی بر روی یک بدنه نصب می شوند، که زیبایی آن را چند برابر می کند. قدرت پرتاب نور وال واشر ‎ در قیاس با دیگر تجهیزات بالا است. به طور معمول از آن ‎ها در اطراف ستون ‎ها و جداره ‎های سقف استفاده می شود و می توان نور مخفی فوق ‎العاده جذاب و زیبایی را ایجاد کرد.

چراغ ‎های دفنی:

چراغ‎ های دفنی همان گونه که از نامش پیدا است در زمین دفن می شوند و در مکان مورد نظر سایه ایجاد می کند. این مدل چراغ‎ ها جز ارزان‎ ترین و پرکاربرد ترین چراغ ها در حوزه نور مخفی به حساب می آید، همچنین در مقابل بارندگی و آب مقاومت ویژه ای دارد.

چراغ دکوراتیو :

یکی دیگر از چراغ‎ هایی که می توان در طراحی نور مخفی از آن استفاده نمود، چراغ دکوراتیو است. این چراغ‎ ها از قیمت خوب و مناسبی برخوردار هستند و هیچ گونه نور مستقیمی به فضا پخش نمی کنند. به طور معمول در فضا های مجلل و مدرن از این ابزار استفاده می شود.

چراغ های جانبی:

این چراغ ها شکاف هایی در دیوار هستند که نور را به پایین نشان می دهند و کف مکان مورد نظر را با نوری که بیشتر به بقیه اتاق منعکس می کند. ممکن است چراغ های جانبی در سقف محیط به عنوان شوینده دیوار نصب شود. می توان چراغ های جانبی را در دیوار نصب کرد اما به سمت بالا برای شستشوی سقف جهت ایجاد جلوه ای خاص و منحصر به فرد از نور محیط استفاده کرد. بایستی گفت که شستشوی دیوار یک نوع روش طراحی نورپردازی است، که از نور مخفی جهت روشن کردن اتاق با تاباندن نور به سقف یا دیوار های اتاق استفاده می کند.

چراغ های جانبی جهت روشنایی یک مکان بایستی حتما درجه یک باشند، که نصب آن می تواند برای افراد نامتخصص کمی مشکل باشد و جهت این پروژه بایستی یک پیمانکار برق استخدام نمایید.

این نوع از چراغ ها که در اجرای نور مخفی به کار می روند، حدود 95 درصد از دید پنهان هستند. لامپ، بدنه و لنز پنهان هستند، ولی حاشیه دور این چراغ ها قابل مشاهده است. وجه مثبت نور های جانبی این است که آن ها چشمگیر و مدرن هستند، اما اگر بخواهیم به وجه منفی آن ها نیز توجه کنیم، چراغ های جانبی فضا های ارزشمند دیوار را اشغال می کنند. همچنین، از برخی زوایای خاص، این چراغ ها به طور مستقیم به چشم ها می ‌تابند.

چراغ سقف زیر نما:

این چراغ ها به ندرت در اقامتگاه ها به کار می ‌رود. برای استفاده نمودن از این چراغ به ارتفاع مناسب سقف نیاز است،( به طورمعمول ۱۰ فوت یا بیشتر) تا چراغ را در قسمت برآمده آن قرار دهید. مهم ترین مزیت و نکته در رابطه با این چراغ ها این است که 100 درصد مخفی شده اند. هیچ نور مستقیمی به داخل فضا پخش نمی شود. در مقابل، نور از سقف بیرون می زند و درخششی جذاب و گرم به اتاق میدهد.

جهت استفاده از این نوع چراغ، نیاز به یک سقف کناف کاری شده با قسمت برآمده بر روی سقف اصلی نیاز دارید. ساختن این موارد کار دشواری هست، بنابراین بهتر است یک نجار با تجربه یا یک پیمانکار عمومی استخدام کنید.

چراغ سقف سینی خطی:

نورپردازی بر مبنای سینی سقف، یکی از بهترین حالات نورپردازی به شکل نور مخفی به است. در موارد بسیاری، ممکن است اثرات روشنایی سینی را مشاهده کرده باشید، ولی متوجه منبع نور نشده اید و این یک مزیت بسیار کاربردی و خوب در این نوع نورپردازی است و طرفداران این روشنایی بیشتر به سبب این ویژگی آن را انتخاب می‌ کنند.

جهت نصب، سقف های فضای باز در بالای دیوار ها ساخته می ‌شود و یک شکاف ریز ایجاد می شود که اجازه عبور کردن نور را بدهد و در داخل سقف ها، چراغ گران قیمت و پیچیده ای وجود ندارد و چراغ های سیم دار یا طناب دار که قیمت مناسبی دارند به کار می‌ رود. روشنایی سینی 100 درصد مخفی است و دستگاه هم نامرئی است و تنها نور از آن عبور می کند. تنها نکته منفی چراغ نور مخفی این هست که پیش از نصب چراغ ها، باید سینی ها را بسازید و برای این کار بایستی نجاری را استخدام کنید که این خود یک پیشنهاد گران قیمت است.

مزایای استفاده از نور مخفی

استفاده از نور مخفی در نورپردازی مزایایی دارد که این ویژگی ‎های مثبت و مزایا، شامل مورد زیر می شوند:

  • در این مدل از نورپردازی می توان با ایجاد خطای دید فضای کوچک را به محیط بزرگ تری تبدیل نمود، به سبب این که منشا نور از دید مستقیم پنهان است.
  • نورمخفی یک تکنیک مدرن، فوق العاده زیبا و متفاوت است که به کمک این سبک نورپردازی می توان محیطی مدرن و امروزی را خلق کرد.
  • در مکان ‎هایی که سقف آن نسبتا کوتاه است، روش نورپردازی از نوع مخفی می تواند روش بسیار مناسب تری باشد.
  • استفاده از این تکنیک نورپردازی سبب کاهش مصرف برق می شود و به همین سبب از مصرف انرژی می کاهد.

کاربرد نور مخفی چیست؟

از مهم ترین کاربردهای نور مخفی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده از نور مخفی در سقف

در نورپردازی های داخلی در اماکن مسکونی و تجاری ایران، اغلب نور مخفی سقف بسیار محبوب است. استفاده از نور مخفی سقف کاذب به خصوص سقف کناف(کی پلاس)، بسیار رایج و مرسوم هستند. استفاده از این تکنیک نورپردازی تا حد بسیاری بستگی به ارتفاع سقف و ابعاد محیط دارد تا بهترین نتیجه حاصل شود. نور مخفی کناف سقف آشپزخانه یا اتاق خواب هم تاثیر زیادی در زیبایی محیط دارد.

استفاده از نور مخفی در کابینت

یکی از اقدامات خوب و موثر در زیباسازی خانه استفاده از نور مخفی در کابینت آشپزخانه، بالای کانتر یا اوپن هست که جلوه بسیار زیبایی به فضای ما میدهد.

نور مخفی در راهرو ها و راه پله

زیبایی محل های عبور در فضا های بسته را می توان با نور مخفی در سقف، پیشونی پله و نرده ها به راحتی تامین کرد.

نور مخفی سرویس بهداشتی

بسیاری از اشخاص بر این باورند که نورپردازی تنها باید در آشپزخانه یا فضا نشیمن باشد، به همین جهت از زیبایی و نورپردازی سرویس های بهداشتی غافل می شوند. در حالی که توجه کردن به این محیط می تواند زیبایی و جذابیت را در تمام فضای داخلی ایجاد کرد. استفاده از ریسه های نور یا آینه های ال ای دی در سقف کاذب سرویس های بهداشتی با هزینه ای پایین، می تواند زیبایی مناسب و خاصی در محیط ایجاد کند.

نور مخفی سقف اتاق خواب

نورپردازی در تمام قسمت ‌های خانه دارای اهمیت بسیاری هست، از جمله نور اتاق خواب که نور مخفی می‌ تواند احساس آرامش بسیاری را به مخاطب دهد. با توجه به انواع کناف ‌‏ها و سقف ‌های کاذب نورپردازی مخفی در اتاق خواب می ‌تواند به شکل های مختلفی صورت گیرد. باید توجه داشت که هدف از نورپردازی مخفی، روشنایی کل فضا نیست، بلکه حس آرامش ایجاد میکند. بهترین رنگ نور مخفی برای سقف اتاق خواب، رنگی گرم هست.

نور مخفی سقف اتاق نشیمن

یکی از مهم‌ ترین قسمت‌ های منزل که نورپردازی مخفی در آن کاربرد دارد، اتاق نشیمن است. به طور معمول در اتاق خواب، آشپزخانه و راهرو از کناف ‌‏ساده استفاده می ‌شود و در اتاق پذیرایی و نشیمن کناف‌ ها دارای طرح‌ های خاص و پیچیده هستند، که این موضوع می ‌تواند نورپردازی مخفی اتاق پذیرایی و نشیمن را نسبت به دیگر نقاط برجسته ‌تر نشان دهد. نورپردازی در کناف سبب می ‌شود فضای اتاق نشیمن بزرگ ‌تر دیده شود و نیز در ایجاد طراحی داخلی چشم ‌نواز و زیبا کمک بسیاری می‌ کند.

نکات مهم قبل از اجرای نور مخفی

توجه به نورپردازی یک فضا، اصلی اساسی است که اگر با دقت به آن توجه شود می تواند زیبایی دکوراسیون را چندین برابر کند. استفاده از ترکیب رنگ های متنوع در نورپردازی محیط خارجی و داخلی می تواند فضا را زیبا تر نماید. در ایران عمدتا از رنگ های زرد و سفید جهت تامین روشنایی استفاده می شود، در حالی که می توان با استفاده از هنر معماری و طراحی ترکیبی از رنگ های مختلف را جهت دیزاین داخلی و خارجی استفاده کرد.

جهت طراحی نورپردازی ها به خصوص سقف کاذب پذیرایی یا محیط های بزرگ تر از ترکیب دو رنگ سفید و زرد استفاده می شود. نور تک رنگ در محیط سبب کوچک تر دیده شدن محیط می شود و یا خیرگی چشم را به همراه دارد، که هر دو مورد ناپسند و نامطلوب هستند.

چراق های ریسه ای نوعی از نورپردازی مخفی است که در محیط راهرو ها، غذاخوری ها، آشپزخانه، اتاق خواب و… مطلوب است.

یکی از نکات اساسی در طراحی نور مخفی داخل ساختمان، تنظیم مقدار روشنایی نور در طول شبانه روز است، که علاوه بر چشم نواز بودن از نظر زیبایی، می تواند محیط را خاص و زیبا و آرام بخش جلوه دهد.

قیمت اجرای نور مخفی

هزینه و قیمت اجرای نور مخفی متفاوت است و بسته به نوع چراغ انتخابی، برند سازنده، متراژ و … تفاوت دارد. برای بعضی موارد خاص که نیاز به اجرای نور مخفی به کمک ترانس است، قیمت اجرای نور پردازی مخفی افزایش پیدا میکند؛ اما به طور کلی در مقایسه با دیگر روش ها، اجرای نور مخفی روشی ارزان است.

جمع بندی

در این مقاله پس از معرفی جامع و کامل تکنیک نور مخفی، فضا های اصلی که معمولاً طراحان و نورپردازان اقدام به اجرای این تکنیک در این فضاها میکنید را معرفی کردیم و نیز تجهیزات اصلی که در اجرای این تکنیک مورد استفاده قرار می گیرند را به طور کامل معرفی کردیم. از تجهیزات مختلفی می توان برای اجرای این تکنیک در فضاهای مختلف بهره گرفت که هر یک از آنها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند و از قیمت متفاوتی نیز برخوردار می باشند.

بنابراین هر شخص به تناسب سلیقه و میزان بودجه ‌ای که در اختیار دارد می تواند اقدام به انتخاب و خریداری تجهیزات متناسب کرد. شما خرید کدام یک از این تجهیزات را برای اجرای تکنیک نور مخفی بهتر می دانید؟ دلیل شما برای این انتخاب چیست؟ با در میان گذاشتن نظرات خود در بخش کامنت می توانید به دیگر کاربران کمک کنید تا بتوانند تجهیزات خوب و کاربردی برای اجرای تکنیک نور مخفی در فضای محیط زندگی خود خریداری کنید.

1 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.